پرسش : تفاوت شرط فعل و شرط نتيجه چيست؟

شرط نتيجه يعني اثر حقوقي يک عقد يا يک ايقاع ضمن يک عقد يا يک ايقاع ديگر شرط شود بنابراين شرط نتيجه 4 حالت دارد :
عقد ضمن عقد : مثلا خانه ام را فروختم 100 هزار تومان به شرط آنکه وکيا من باشي
ايقاع ضمن عقد: مثلا من تو را ابرا کردم به شرط اينکه وکيل من باشي
عقد ضمن ايقاع: مثلا خانه ام را به تو فروختم به شرط اينکه از ديني که به تو دارم بري باشم
ايقاع ضمن ايقاع: مثلا تو را بري کردم به شرط اينکه علي از ديني که به تو دارد بري باشد
شرط فعل ماهيتا تعهد است و ميتواند مثبت يا منفي باشد و مادي يا حقوقي باشدو 4 حالت دارد:
تعهد به انجام عمل حقوقي: مثلا خانه ام را به تو فروختم به شرط اينکه وکيل من بشوي
تعهد به عدم انجام عمل حقوقي: مثلا زمين را فروختم به تو به شرط اينکه به حسن نفروشي
شرط فعل مادي منفي: مثلا تعهد به عدم انجام کار مثلا زمينم را به تو فروختم به شرط اينکه بيش از دو طبقه نسازي
تعهد به انجام عمل مادي: مثلا زمين را به تو فروختم به شرط اينکه اتومبيلم را تعمير کني

فرق بين شرط فعل و شرط نتيجه ، تفاوت شرط فعل و شرط نتيجه

در شرط نتيجه اثر حقوقي به محض اشتراط حاصل ميشود در حالي که در شرط فعل آن نتيجه بعدا مي آيد
شرط نتيجه حتما بايد عمل حقوقي باشد در حاليکه شرط فعل ميتواند مادي يا حقوقي باشد
عمل حقوقي تشريفاتي نميتواند شرط نتيجه باشد ولي ميتواند شرط فعل باشد.

نويسنده : کارشناس حقوقي ، زهرا رنجبر

برگرفته از مقالات تيم وکلاي موسسه حقوقي حامي داگستر ساعد لطفا در صورت سوال در مورد اين مطلب و يا نياز به مشاوره حقوقي با موسسه حقوقي حامي داگستر ساعد در تماس باشيد حل مشکلات شما افتخار ماست.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سایت سرگرمی و تفریحی همه چیز دان گوشواره های گیلاس مرکز آموزشی نیایش قوچان تحقیقات و پروژه های دانشجویی علوم انسانی مشتریان کیان آرت ما 1379 به Game Town خوش امدید احساس موزیک ، دانلود اهنگ احساسی ، وبلاگ عاشقانه 10 تصویر پر بازدید از مخازن صنعتی جهان